Goede merchandise maken begint met het juiste gesprek
Goede merchandise maken lijkt simpel. Je kiest een product, zet er een logo op en klaar. In de praktijk zie ik dat dit zelden werkt. Merchandise die écht impact maakt, begint voor mij niet bij een catalogus, maar bij een goed gesprek. Bij begrijpen wat een klant bedoelt, niet alleen wat er letterlijk wordt gezegd. In deze blog leg ik uit hoe ik goede merchandise aanpak, waarom doorvragen essentieel is en hoe je voorkomt dat merchandise een los weggeefartikel wordt in plaats van een strategisch verlengstuk van je merk.
Waarom goede merchandise voor mij meer is dan een product
Veel bedrijven zien merchandise nog steeds als iets praktisch. Een tas, een shirt of een gadget met logo. Maar effectieve merchandise doet veel meer. Het beïnvloedt hoe je merk wordt ervaren, hoe zichtbaar je bent en of mensen je onthouden.
Achter elke wens zit nuance. Als iemand zegt “goede kwaliteit”, vraag ik me af: bedoel je een dikke stof of juist iets dat jarenlang meegaat? Als iemand “mooi” zegt, bedoelt diegene dan persoonlijke smaak of wat nu werkt in de markt? En “snel geleverd” betekent voor iedereen iets anders. Voor de één is dat volgende week, voor de ander morgen.
Die verschillen haal ik niet boven tafel met een bestelformulier. Die ontdek ik alleen door door te vragen. En precies daar begint voor mij goede merchandise.
Doorvragen is voor mij de basis van succesvolle merchandise
Tijdens een intake focus ik niet op het product, maar op het doel. Dat lijkt vanzelfsprekend, maar in de praktijk wordt die stap vaak overgeslagen. Terwijl juist dat het verschil maakt tussen iets bestellen en iets creëren dat werkt.
Ik stel vragen als:
- Wie gaat dit gebruiken?
- In welke context komt het product in beeld?
- Is het bedoeld voor intern gebruik, extern, onderweg of op events?
- Moet het vooral praktisch zijn of juist uitstraling hebben?
- En hoe belangrijk zijn duurzaamheid, levensduur en herbruikbaarheid?
Ik merk dat klanten bijna altijd meer wensen hebben dan ze zelf benoemen. Niet omdat ze dat achterhouden, maar omdat niet iedereen dagelijks bezig is met materialen, druktechnieken en gebruiksscenario’s. Goede merchandise vraagt daarom om begeleiding en advies.
Online bestellen is makkelijk. Maar juist daardoor blijven belangrijke factoren onbesproken. Gevoel, uitstraling, gebruiksgemak, perceptie in de markt en originaliteit zijn geen vinkjes. Het zijn keuzes. En die maak je alleen goed als je de context echt begrijpt.
Van productdenken naar effectdenken
Voor mij ontstaat goede merchandise pas als je stopt met denken in producten en begint met denken in effect. Het gaat niet om wat je weggeeft, maar om wat het oplevert.
- Wil je zichtbaarheid? Dan kijk ik naar hoe vaak en waar het product gebruikt wordt.
- Wil je professionaliteit uitstralen? Dan zijn afwerking, materiaal en design doorslaggevend.
- Wil je langdurige merkherkenning? Dan moet het product blijven, niet verdwijnen in een lade.
Daarom leun ik bewust minder op snelle online verkoop en meer op persoonlijk advies. Omdat ik dan samen met de klant tot merchandise kom die klopt. Niet alleen technisch, maar ook strategisch.
Merchandise die past bij het gebruik, bij het merk en bij het doel. Dat is voor mij het verschil tussen een kostenpost en een investering.
Case: zichtbaarheid en representativiteit voor een restaurantketen
Een goed voorbeeld hiervan is een recent traject dat ik deed voor een landelijke restaurantketen. Zij zochten meer zichtbaarheid voor hun management en stafbureau. Medewerkers die veel onderweg zijn, verschillende locaties bezoeken en regelmatig bagage meenemen.
De randvoorwaarden waren duidelijk:
- professioneel en representatief
- duurzaam in gebruik
- snel leverbaar
- betaalbaar
- alles binnen één week geregeld
Op papier lijkt de oplossing eenvoudig. Maar in het gesprek werd al snel duidelijk dat het niet ging om “een koffer met logo”.
Het echte doel was comfort, betrouwbaarheid en uitstraling. De koffer moest logisch zijn ingedeeld, prettig rijden, een sterk mechanisme hebben en goed afsluitbaar zijn. Details die ik alleen scherp kreeg door door te vragen naar het dagelijkse gebruik.
Op basis daarvan heb ik gekozen voor een hoogwaardige rolkoffer die volledig aansloot bij de praktijk. Geen standaard oplossing, maar een bewuste keuze die past bij de mensen die ermee werken.
Design en advies maken voor mij het verschil
Tijdens het traject bleek dat het aangeleverde logo klein was en technisch lastig toe te passen. In plaats van het logo simpelweg te plaatsen, heb ik samen met de studio het logo opnieuw opgebouwd en meerdere varianten voorgesteld die beter pasten bij het product.
De eerste voorkeur van de klant was een witte koffer. Visueel sterk, maar bij intensief reizen snel vies. Mijn advies was daarom een alternatief in een andere kleur, zodat de koffer langer representatief blijft.
Het zijn dit soort keuzes die voor mij het verschil maken op de lange termijn. Kleine details met grote impact. Niet alleen op uitstraling, maar ook op gebruik en tevredenheid.
Het resultaat was merchandise die niet alleen mooi oogt, maar ook werkt in de praktijk. En minstens zo belangrijk: een proces waarin verwachtingen vooraf zijn uitgesproken en waargemaakt.
Goede merchandise is voor mij een verlengstuk van het merk
Goede merchandise staat voor mij nooit op zichzelf. Het is een tastbaar onderdeel van je merkbeleving. Of het nu gaat om kleding, tassen, koffers of andere relatiegeschenken, elk item communiceert iets over wie je bent als organisatie. Daarom moet merchandise niet alleen mooi zijn, maar ook kloppen. Bij je doelgroep. Bij het gebruik. Bij je ambities.
Ik werk al jarenlang met organisaties die verder kijken dan een logo op een product. Ik help bedrijven om merchandise strategisch in te zetten door te luisteren, mee te denken en te adviseren op basis van ervaring. Goede merchandise is geen los product. Het is een oplossing die ontstaat uit samenwerking. En precies daar zit voor mij de echte waarde.
Dit is voor mij goede merchandise
Voor mij is goede merchandise het resultaat van luisteren, doorvragen en adviseren. Merchandise die past bij het gebruik, het merk en het doel. Niet omdat het moet, maar omdat het werkt.
Wil je merchandise die meer doet dan uitdelen alleen? Dan begint dat met het juiste gesprek.
Auteur: Steph Weigert
Hulp nodig bij het kiezen?
Wij zijn er om je te helpen
Wat je geeft krijg je terug! = ons motto en belofte. Check de bedrijfsfilm!
Dus wij geven jou nog even de voordelen van zaken doen met Zintuig;
- Gratis verzending
- Gratis digitaal voorbeeld
- Gratis advies en ervaring sinds 1999
- Persoonlijke service
- Super snelle levering
- Beste prijsgarantie
- Een gigantisch assortiment
- Altijd wel een mogelijkheid nog iets te regelen waar anderen afhaken
- Wij gaan ervoor jou als vaste klant welkom te heten, net zoals de honderden die je voor gingen